Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Gençlerle Elele Güvenli Geleceğe
05.11.2015  


Şarkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 02/02/2012 tarihli 7 Bakanlık ve 2 STK ile birlikte imzalanarak hayata geçirilen Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençleri Koruma ve Destek Programı(ÇOGEP) Projesi kapsamında; geleceğimizin teminatı olan çocukların kişisel, sosyal gelişimlerinin sağlanması, bilgisizlik, tecrübesizlik veya başka sebeplerden ötürü zor duruma düşmelerinin ve zarar görmelerinin önüne geçilmesi amacıyla 25.500,00 TL maliyetli “Gençlerle El Ele, Güvenli Geleceğe” isimli proje hayata geçirilmiştir.

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Şarkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak ‘Güvenli Okul Güvenli Eğitim” konusu ile ilgili olarak İlçemizde bulanan 7 lisenin okul yöneticileri, rehberlik öğretmenleri ve diğer öğretmenler ile yapılan görüşmelerde özellikle lise 1.Sınıflarda okul bırakmaların yaşandığı, kırsal kesimden gelen öğrencilerin kent yaşamında uyum sorunları yaşamaları nedeniyle derslerine konsantre olamadıkları, yanlış arkadaş seçimiyle zarar gördükleri ve ailelerin internet kullanımından yakındıkları görülmüştür.

 

7 lisede yapılan sunumlar sonrası okul yöneticileri ve öğretmenler ile yapılan görüşmelerde; yapılan sunumların dağıtılan broşürler ile pekiştirilmesinin faydalı olduğu, öğrencilerin polislik mesleğine ilgi duydukları ve gelecekte polis olmak isteyen öğrencilerin sayısının fazla olduğundan polislik mesleği tanıtımından memnun kaldıkları, trafik güvenliği konularında yapılan sunumlarda verilen bilgilerin çoğunlukla bilindiği ancak tekrarında fayda olduğu, internetin güvenli kullanımı ve sosyal ağlar(facebook, twitter vs.) konusunda yapılan sunumlar öncesi öğrencilerin çok az bilgiye sahip oldukları, verilen bilgiler ile internetin zararlarından nasıl korunacakları hususlarının dikkatle izlenildiği, verilen bilgilerin faydalı olduğu belirtilmiştir.

 

Sunumlar sonrası öğrenciler ile yapılan görüşmelerde,

 

  1. Gelecekte polis olmak isteyen öğrencilerin sayısının çoğunlukta olduğu, sunum sonrasında da polislik mesleğiyle alakalı bazı sorular ile de bu ilgilerini belirttikleri gözlenmiştir.
  2.  

  3. Arkadaş seçimi konusunda; arkadaş seçiminde akıllı, güzel huylu ve doğru dürüst birisi olup olmadığını test etmeleri gerektiklerini öğrenmişlerdir.
  4.  

  5. Trafik güvenliği konusunda yeterli bilgiye sahip oldukları ancak kurallara yeterince uymadıkları, yapılan hataların nelere sebep olacaklarını gördüklerini ve bundan sonra trafik kurallarına dikkat edeceklerini belirtmişlerdir.
  6.  

  7. İnternetin kullanımında internette ulaşılan her bilginin doğru olmadığı şüpheci davranmak gerektiği, en az 3 kaynaktan bilgilerin karşılaştırılma yapılması, paylaşılan her türlü bilginin silinmediği,  gönderilerin masum görünse de, sonradan hayatımızı etkileyebileceği, şifre güvenliğine dikkat edilmesi ve tahmin edilmesi zor şifreler oluşturulması, koruma programları ile güvenli internet hizmetinden faydalana bilecekleri hususlarını öğrendiklerini belirtmişlerdir.
  8.  

  9. Dağıtılan broşürlerin öğrencilerin aileleri ile de paylaşılması hususu önemle belirtilerek daha büyük bir kitlenin bilgilendirilmesi sağlanmıştır.​
​​​​​​