Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

ŞÜPHELİ PAKETLERLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER

Giriş

SÜPHELİ PAKETLERLE İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLERBir Vatandaş Olarak Yapmamız Gerekenler :
Polis İmdat 155 telefonunu arayarak, şüpheli paketin bulunduğu adres ve konumu hakkında ayrıntılı bilgi verin.

Çevre emniyeti sağlayan ve imha ile ilgili olarak çalışan görevlilerin güvenliğiniz için vereceği talimatlara ciddiyetle yaklaşarak herhangi bir müessif hadisenin yaşanmasına meydan vermeyin.

Meraklı kişilerin olay yerine giriş ve çıkışlarını önleyin. Şüpheli paketin bulunduğu bölgedeki insanları güvenli bir şekilde ve derhal uzaklaştırın.

Bir şüpheli paket olayında en arzu edilmeyen şey paniktir. Soğukkanlı ancak temkinli hareket etmeniz çevrenize güven verecektir

Pakete dokunmayınız, dokundurmayınız, yerini ve şeklini değiştirmeye çalışmayınız.

Açıkta duran paketin ne tür bir patlayıcı düzeneğine sahip olduğu bilinmediğinden yakınında veya çevresinde dolaşmayınız ve çevredekilerin de yaklaşmasını engelleyiniz.

Bomba veya şüpheli paket açık alanda ise etrafından en az yüz (100) metre, kapalı alanda ise mümkün olduğunca uzakta durulması gerektiğini unutmayınız.

Çevrede fotoğraf çekenler var ise, çekmemeleri konusunda uyarınız. Zira flaş etkisi bazı bomba düzeneklerinin patlamasına sebep olabilir.

Şüpheli paketlere müdahale edebilmek için özel cihaz ve ekipmanlar gerektiğinden. Bomba Uzmanı olay yerine gelinceye kadar hiç kimse şüpheli paket veya bombaya yaklaştırılmamalıdır.

Şüpheli paketin yakın çevresinde ikinci bir bomba tehdidinin olabileceğini hiçbir zaman unutmayın.

​​​​​​​​​​
​​​​​​​​​​​
  • Acil Çağrı Merkezi
  • Gönül Elçileri
  • Divriği Ulu Camii
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • İçişleri Bakanlığı