Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

İletişim Yoluyla Dolandırıcılık

GirişSon günlerde ülkemiz ve ilimiz genelinde artan dolandırıcılık olayları hakkında Emniyet birimlerimiz tarafından yapılan çalışmalarda, dolandırıcıların, vatandaşlarımızın haberi olmadan, sahte belgelerle, vatandaşlarımız adına hat çıkardıkları ve dolandırıcılık olaylarını bu hatlar ile gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızın bu tür olaylarda mağduriyet yaşamamaları amacıyla öncelikle “e-devlet” şifresi edinerek, "e-devlet” sistemi üzerinden adlarına kayıtlı hat bilgilerini kontrol ederek, bilgileri dışında üzerlerine hat çıkarılmış ise, derhal ilgili kurumlarla irtibata geçmeleri ve bu tür hatları iptal ettirmeleri, hem kendi mağduriyetleri hem dc diğer vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en aza indirecektir.

Ayrıca vatandaşlarımızı cep telefonu veya ev telefonlarından arayarak, kendilerini "Polis, Asker veya Savcı' olarak tanıtan, ardından "banka hesaplarınızın ve kimlik bilgilerinizin terör örgütleri tarafından kullanıldığım ya da bu bilgilerle kamu kurumlarına, bankalara veya sigorta şirketlerine borçlandırıldığınızı söyleyerek, sizden para veya ziynet eşyası talep edenler ile banka müşteri temsilcisi gibi arayıp, "hesaplarınızda şüpheli işlem olduğunu, şüpheli işlemin İptali için cep telefonunuza gelen şifreyi söylemenizi isteyen ya da kredi dosya ücreti iadesi, yapılan sağlık sigortası iptali” gibi nedenlerle sizden kişisel bilgilerinizi, telefonunuza gelen şifreleri ya da para talep eden şahıslara kesinlikle itibar edilmemesi gerekmektedir.

Bu gibi olayların doğruluğunu teyit etmek için en yakın emniyet birimlerine müracaat ederek hem kendi hem de diğer vatandaşların mağdur olmalarını engellenebilir.

Şu unutulmamalıdır ki, hiçbir kamu görevlisi hiçbir vatandaştan kesinlikle para talep edemez. Cep telefonlarına gönderilen "‘şifre" mesajlarını lütfen kimseyle ve hiçbir yöntemle paylaşmayın.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

​​​​​​​​
  • Acil Çağrı Merkezi
  • Gönül Elçileri
  • Divriği Ulu Camii
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • İçişleri Bakanlığı