Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Emniyet Kemeri Kullanımı ve Kırmızı Işık Denetimi
 

KIRMIZI IŞIK DENETİMİ

İl merkezimizde güvenli ve akıcı trafiğin önemli unsurlarından olan trafik ışıklarına uyma konusunda ihlallerde son dönemde artışlar olduğu gözlemlenmektedir.

Bu doğrultuda; şehrimizin ana arterleri üzerinde başta; 4 İşletme Kavşak, 50. Yıl Kavşak, 4 Yol Kavşak (Paşa Cami Işıklar), Kepçeli Kavşak, Kılavuz Kavşak olmak üzere, trafik ışığı bulunan kavşaklarda sivil araç ve personelle kamera kaydı alınmak suretiyle, kırmızı ışıkta geçtiği tespit edilecek araçlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 47/1-b maddesi uyarınca 235 TL para cezası ve sürücü belgesine 20 ceza puanı cezai işlem uygulanacaktır.

Denetimlerimizin amacı; vatandaşlarımızın kırmızı ışık başta olmak üzere tüm trafik kurallarına riayet etmeleri ve trafikte karşılıklı saygıyla, Sivas ilimizde örnek bir trafik güvenliği ortamını hep birlikte oluşturabilmektir. Bu amaçla denetimlerimiz artarak devam edecektir.

Sürücü ve yayaların yoğun trafik denetimlerinde para cezalarına muhatap olmamaları için kurallara uymaları önemle duyurulur.

​​​

EMNİYET KEMERİ KULLANIMI

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının, %99’u sürücü hatalarından kaynaklanmakta ve bu kazalar sonucunda vatandaşlarımız yaralanmakta, sakat kalmakta ve hayatını kaybetmektedir. Trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin ve yaralanmaların %44’ünü çarpışma anında emniyet kemeri takmayan sürücü ve yolcuların oluşturduğu bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; emniyet kemeri kullanımı, kazalarda ölümleri % 45, yaralanmaları ise % 50 oranında azaltmaktadır.

Bu nedenle yapılacak eğitim, denetim ve bilgilendirme ile ilimizde sürücü ve yolculara emniyet kemerini kullanma alışkanlığı kazandırılarak özellikle şehir içerisinde kullanma oranının artırılması hedeflenmektedir.

Söz konusu hedeflerin gerçekleştirilmesi ve ağır kış koşullarında meydana gelen trafik kazaları sonucu ölüm ve ağır yaralanmaların önlenmesi amacıyla ilimiz genelinde yoğun şeklide emniyet kemeri denetimlerimiz devam edecektir. Kural ihlali yapan ve emniyet kemeri kullanmayan sürücülere Karayolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesi gereğince 108 TL. idari para cezası uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
 
  • Acil Çağrı Merkezi
  • Gönül Elçileri
  • Divriği Ulu Camii
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • İçişleri Bakanlığı